Aleksandra Wańczyková: Máme perspektivní tým s velkým potenciálem

13. 5. 2021

V uplynulé sezoně byla nejzkušenější volejbalistkou v mladém kádru Sokola Šternberk. Ani polská univerzálka Aleksandra Wańczyková však nepomohla k lepšímu než desátému místu v konečném pořadí extraligy. "Máme ale skvělý a soudržný kolektiv, který bude v příštím roce určitě schopný bojovat o lepší umístění," je přesvědčena letos pětadvacetiletá hráčka.


Jak bys zhodnotila uplynulou sezonu?

Kvůli koronaviru byla velmi obtížná. V srpnu a polovině září jsme tvrdě pracovaly na kondici a volejbalové týmovosti. Bohužel v polovině září většina týmu chytila virus a nemohly jsme odehrát náš první zápas. K tomu došlo až na začátku října a několik dní po našem návratu bylo oznámeno přerušení soutěže. Během tak dlouhé pauzy jsme ztratily to, na čem jsme pracovaly v první fázi přípravy. Vrátit se k naší hře trvalo hodně dlouho. Během sezony jsme měly lepší i horší zápasy. Ty nejlepší byly proti hlavním favoritům, na takové soupeře jsme se uměly namotivovat. A jsem velmi ráda, že se nám podařilo dostat do semifinále Českého poháru. Pro klub to byl historický úspěch a mě moc těší, že jsem mohla být jeho součástí. 


Jak sis rozuměla se spoluhráčkami v týmu? Byly jste dobrý kolektiv?

Během svého působení v Ostravě jsem se naučila hodně českých slovíček, proto jsem neměla problém s holkama komunikovat. Vlastně v týmu mluvíme třemi jazyky, polsky a česky, a pokud nerozumíme ani slovu, tak si pomáháme angličtinou. Jsem hrdá na náš tým, že navzdory mnoha obtížím spojeným s pandemií se nám podařilo vytvořit skvělý a soudržný kolektiv, který bude v příštím roce určitě schopný bojovat o lepší umístění.


Jak vyplňuješ svůj volný mimovolejbalový čas?

Hlavně se hodně učím. Před rokem jsem obhájila diplomovou práci, ale chci se dál vzdělávat, a proto stále studuji. Před třemi týdny jsem se zúčastnila školení o fyzické aktivitě těhotných žen. Bylo to neuvěřitelně zajímavé. Toto téma se mi velmi líbí, přináší zajímavé věci a rozvíjí mé znalosti. Kromě toho jsem také absolvovala školení o sportovní výživě. 


Těšíš se na nadcházející sezonu opět ve šternberském dresu? Jaká podle Tebe bude?

Jsem moc šťastná, že tady mohu hrát i v příští sezoně. Doufám, že se pandemie koronaviru uklidní a že budeme moci bez problémů hrát. Byla bych také ráda, kdyby se všechny zápasy hrály i s našimi fanoušky. Utkání bez nich jsou velmi smutná a jejich podpora je moc důležitá. Přestože moje rodina sledovala všechny zápasy na internetu, bylo jim líto, že mě nemohli podporovat z tribuny v hale. Doufejme, že nová sezona už bude zpátky v normálu a epidemie už její průběh neovlivní.


Co tě vedlo k rozhodnutí prodloužit smlouvu se Sokolem Šternberk?

Rozhodla jsem se zůstat ve Šternberku, protože uplynulá sezona neproběhla tak, jak bychom všichni chtěli. Myslím, že kdyby se hrálo normálně, tak by se naše hra postupně zlepšovala a vyhráli bychom mnohem víc utkání. Náš tým má velký potenciál a pevně věřím, že příští rok toho dokážeme naplno využít a vyhrát víc vyrovnaných zápasů. Společně s holkama jsme letos vybudovaly skvělý tým, což nám určitě v nové sezoně pomůže. 


Víme, že tě čeká v blízké době svatba. Kdy a kde ji plánuješ a jak moc se na ni těšíš?

Za rok mě čeká velká událost, protože se budu vdávat. Jsem velmi šťastná, protože na takový den čeká asi každá žena. Během letních prázdnin musím vyřešit spoustu věcí souvisejících se svatbou, protože v průběhu sezony na to nebude čas. Plánovali jsme svatbu poblíž mého rodného města. Doufám, že vše klapne, a věřím, že to bude jeden z nejkrásnějších dnů mého života.


Co bys na sebe "práskla"?

Jsem velmi otevřený a společenský člověk. Ráda pomáhám ostatním řešit jejich problémy. Snažím se být vždy veselá a usměvavá. Jsem od přírody kreativní člověk a ráda vymýšlím různé zajímavé a vtipné nápady.