Amálie Vyjídáková: Mým vzorem je Katrina Zilbermanová

28. 9. 2020

V šestnácti letech je jednou z nejmladších členek kádru žen volejbalistek TJ Sokol Šternberk. Talentované libero Amálie Vyjídáková se v seniorské kategorii zatím spíše rozkoukává a říká: „Jsem ráda, že můžu těžit ze zkušeností starších hráček.“


Jaké byly tvoje volejbalové začátky?

K volejbalu mě v jedenácti letech přivedli rodiče, když jsme se přestěhovali z Rožnova pod Radhoštěm do Olomouce. Vyzkoušela jsem si jedno soustředění a začalo mě to bavit, tak jsem u toho zůstala. Dál jsem pokračovala pod vedením Miloše Papcuna v týmu VK UP Olomouc, ze kterého jsem ve čtrnácti letech přestoupila do týmu TJ Sokol Šternberk, kde jsem měla víc hráčských příležitostí.


Poprvé jsi součástí extraligového týmu žen. Jak vnímáš tuto zkušenost?

Je to pro mě obrovská zkušenost, které si velmi vážím. Zatím jsem měla šanci nahlédnout jen do mládežnické extraligy. Je pro mě výzvou trénovat a účastnit se zápasů s týmem žen. Jsem ráda, že můžu těžit ze zkušeností starších hráček.


V týmu patříš mezi nejmladší. Necítíš se mezi holkami špatně?

Vůbec ne. Holky jsou skvělé a snaží se nám mladším pomoct a předat nám své zkušenosti. Dokážou pomoct, podpořit i poradit, což je pro nás velmi důležité. Navíc nejsem jediná z týmu, která ještě patří do mládežnické kategorie, je tu se mnou i pár juniorek.


Hraješ na pozici libera. Co tě na tom nejvíce baví a naopak co nemáš ráda?

Protože nemůžu sama skórovat, mám vždycky skvělý pocit, když se mi povede příjem nebo hra v poli. Občas mi smečování chybí, ale vynahradím si to tím, když mě spoluhráčky pochválí za mou práci v poli či na přihrávce.


Jak zvládáš skloubit studium v kombinaci s vrcholovým volejbalem? A už víš, kam bys chtěla směřovat dál?

Studium mi ulehčuje individuální plán, který mi poskytuje škola kvůli mému tréninkovému vytížení. Občas je těžké skloubit tréninky s učením, ale všechno se dá zvládnout. Po střední škole bych chtěla směřovat na studium nějaké sportovní vysoké školy.


Máš nějaký volejbalový vzor?

Mým volejbalovým vzorem se stala izraelská spoluhráčka Katrina Zilbermanová, se kterou jsem měla možnost trénovat minulou sezonu. Obdivuji, jak si dokáže poradit s každým míčem.


Jsou nějaké jiné aktivity, co ráda děláš ve svém volném čase?

Svůj volný čas se snažím věnovat rodině a přátelům, se kterými kvůli volejbalu moc času netrávím. Tak se jim to při každé volné chvíli snažím vynahradit.