Historický úspěch! Sokol je ve Final Four Českého poháru

22. 1. 2021

Čtvrtfinále Českého poháru zavedlo volejbalistky Sokola Šternberk na palubovku nedalekého Prostějova. Dříve by to byla příslovečná bitva trpaslíka s obrem, dnes souboj dvou týmů ze suterénu tabulky nejvyšší soutěže. A lépe se v něm dařilo hráčkám z nejmenšího extraligového města, které zdolaly domácí tým 3:1 a jsou poprvé v historii klubu v pohárovém Final Four. To se uskuteční 7. a 8. února v Teplicích.

Ve vyrovnaném úvodním setu utkání se jako první několikrát osmělily domácí Prostějovanky (9:6, 15:11), ale Šternberk vždy dokázal odpovědět. Byli to naopak hosté, kdo si do koncovky připravili rozhodující direkt (17:16, 17:21). Domácí už se přes veškerou snahu (21:22) bodově nedotáhli a prohráli 22:25.

Velmi podobně dlouho vypadalo také druhé dějství (11:8, 11:12), druhá polovina sady pak přinesla několik zvratů (15:17, 23:18, 23:22) a na konci prostějovské vyrovnání po výsledku 25:23.

Ani třetí část duelu - žel opět bez diváků - nebyla vůbec nudná. Vedení se několikrát přelilo ze strany na stranu a za stavu 15:10 to vypadalo, že domácí volejbalistky zvrátí průběh střetnutí ve svůj prospěch. Jenže přišlo sedm šternberských bodů při podání Herdové (19:14, 19:21) a otřesený Prostějov už si připsal jedinou výměnu - 20:25 a 1:2.

Hostům navíc skvěle vyšel i vstup do čtvrté sady (1:4). Soupeř zareagoval (3:4), ale další úder (/3:9) už neustál. Náskok hostí narůstal chvílemi až na dvanáct míčů a po výsledku 15:25 propukla ve ztichlé hale šternberská postupová euforie.

„Do utkání jsme vstoupili solidně, ale od stavu 15:11 v prvním setu šel náš výkon prudce dolů. Totéž se opakovalo ve třetím setu, tam jsme ztratili dokonce náskok 18:12. Pořád se nám stává, že se zasekneme v jednom postavení, začneme kupit chyby, znejistíme a nejsme pak schopni hrát, na co teoreticky máme. Soupeř se naopak chytil, výborně bránil náš slabý útok a zaslouženě slavil vítězství i postup. My jsme zklamali po všech stránkách,“ neskrýval zklamání domácí kouč Ľubomír Petráš.

„Musím holky pochválit, protože předvedly výborný kolektivní výkon. Na síti i v obraně, úplně ve všem. Bylo to asi nejlepší utkání našeho mladého mančaftu v sezoně. Děvčatům samozřejmě věřím, ale že dokážeme takovým způsobem vyhrát v Prostějově, je určitě moc příjemné překvapení. Pro Šternberk znamená postup do pohárového Final Four historický klubový úspěch,“ radoval se naopak trenér vítězek Jan Drešl.

Další soutěžní zápas čeká Šternberanky o pouhý den později. V sobotu 23. ledna se Sokol představí v rámci 8. kola nejvyšší soutěže na palubovce lídra tabulky Dukly Liberec.

VK Prostějov - TJ Sokol Šternberk 1:3 (-22, 23, -20, -15)

Rozhodčí: Kavala, Slezák

Čas: 111 minut

Diváků: 0

Prostějov: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Michalíková, Blumentritová, Dvořáčková, libero Stavinohová. Střídaly: Šípová, Weidenthalerová, Pluhařová.

Šternberk: N. Látalová, Kneiflová, Šmídová, Herdová, Kořínková, Wańczyková, libero Slavíková. Střídaly: Jarošová, Z. Látalová.