Lucia Herdová: Výkony z poháru jsme nepřenesly do ligy

25. 3. 2021

V průběhu rozehrané sezony převzala kapitánskou funkci od Nicole Šmídové, která zamířila do VK UP Olomouc. A potvrdila tak jen svou roli výrazné opory týmu volejbalistek TJ Sokol Šternberk. Slovenská smečařka Lucia Herdová patřila k tahounkám celku, který v extralize skončil na posledním desátém místě, ale zároveň oslavil historický postup do Final Four Českého poháru. "V některých utkáních jsme měly dobře našlápnuto, ale nedokázaly jsme je dotáhnout do úspěšného konce," lituje Lucia Herdová po konci rozporuplné sezony.


Jak hodnotíš uplynulou sezonu z pohledu šternberského týmu? Na jedné straně přinesla premiérovou účast na finálovém turnaji Českého poháru, na druhé poslední desáté místo v extralize.

Určitě to nebyla sezona, jakou bychom si před jejím startem představovali. Nebyla jednoduchá, ať už v důsledku koronavirové pandemie, nebo vlivem odchodu několika hráček. Vítězství nad Prostějovem a postup na finálový turnaj Českého poháru byl jednoznačným úspěchem našeho družstva. Do pohárového Final Four už jsme nastupovaly bez nahrávačky Nicole (Šmídové) a blokařky Emy (Kneiflové), které odešly do Olomouce. Myslím si, že jsme se s těmito odchody dokázaly vyrovnat a předvedly jsme sympatické výkony. Mrzí mě ale, že jsme je nedokázaly zopakovat v následujících ligových zápasech. V klíčových momentech nám chyběly zkušenosti nebo rozvaha. 

 

Během sezony jsi převzala od Nicole Šmídové funkci kapitánky týmu. Jak ses s ní vypořádala?

Byla to pro mě výzva, ale i o to větší zodpovědnost hlavně ve chvílích, kdy se družstvu nebo mně osobně nedařilo. Určitě mi to hodně dalo, ať už po mentální, nebo lidské stránce. Měly jsme však super kolektiv, který držel a stále drží při sobě a navzájem se podporuje. 

 

Co říkáš na konečnou desátou ligovou příčku? Měl tým na lepší výsledek?

Spokojená určitě nejsem. Byly tam zápasy, v nichž jsme měly dobře našlápnuto, ale nedokázaly jsme je dotáhnout do úspěšného konce. Kdyby se nám to povedlo, určitě by se to promítlo do lepšího postavení v tabulce a celkového umístění. Na "kdyby" se ale nehraje. Je potřeba se z vlastních chyb zpětně poučit. Doufám, že příští sezona bude o poznání lepší.  

 

Na Univerzitě Palackého studuješ fyzioterapii. Jak zvládáš skloubit náročnou školu, tréninky a zápasy?

Nebudu lhát, není to vždy procházka růžovou zahradou. Musím však říct, že po dni stráveném ve škole je hala místem, kde se můžu odreagovat, přijít na jiné myšlenky a pobavit se s holkami. Zároveň jsem vděčná, že mi klub vychází vstříc, hlavně ve zkouškovém období. A velkou oporou je mi samozřejmě moje rodina. 

 

Extraliga žen byla letos ukončena předčasně během rozehraného play-off. Jaký na to máš názor?

Je škoda, že se nerozhodlo na palubovkách. Play-off slibovalo velmi kvalitní a pro fanoušky zajímavé duely. Chápu však také, že zdraví hráček je prvořadé. 


Tento rok jsi poprvé působila v české extralize. Jak hodnotíš úroveň soutěže?

Určitě to pro mě byl posun k lepšímu. Česká extraliga má hodně kvalitních družstev se zkušenými hráčkami. Takové zápasy vás mohou vždy jen posunout dál.