Navzdory únavě pětisetová bitva a cenný bod z Brna

23. 10. 2021

V Brně se v rámci 8. kola extraligy volejbalistek představil tým Sokola Šternberk, který proti domácím Šelmám odehrál svůj třetí zápas v rámci pouhých čtyř dní. Mladé Sokolky zjevně pošetřily ještě dost sil, protože ve více než dvouhodinovém dramatu získaly cenný bod za prohru 2:3.

Oba týmy předvedly opatrný vstup do utkání a spíše vyčkávaly na chybu soupeře. První ve skóre odskočily hráčky hostujícího celku, které se po sérii chyb na útoku domácích dostaly do vedení 9:14. Tento náskok volejbalistky Šternberku v průběhu setu navyšovaly díky důslednější hře ve všech herních činnostech. Hostující tým ve své hře nepovolil a první set získal na svoji stranu poměrem 16:25.

Začátek druhé sady byl obdobný. Smečařky obou družstev se často uchylovaly k technickým úderům a v delších výměnách se opět čekalo na chybu soupeře. V tomto setu se jako prvním povedlo ve skóre odskočit domácím díky zvýšení razance na útoku (12:9). Tento náskok se ovšem Sokolu podařilo srovnat hned vzápětí pomocí dobré obrany nad sítí (12:12). Šelmy si v průběhu setu vedly lépe na útoku a zlepšily svůj celkový herní projev. Vypadalo to, že Brňanky lehce získají koncovku, kterou však ještě Šternberk zdramatizoval, ale vlastním technickým prohřeškem na síti nakonec daroval set domácím Šelmám (25:22).

Úvod třetí sady se více vydařil domácím volejbalistkám (7:4). Sokolky začaly chybovat na útoku a v mezihře a toho začaly využívat hráčky Brna, které svůj náskok navýšily na pět bodů (13:8). Výhodu už si domácí celek dokázal udržet a ujal se vedení v zápase 2:1.

Čtvrtý set byl od začátku vyrovnaný a bojovný. Na obou stranách se zodpovědně útočilo po podání soupeře. Šelmy byly celkem, který se jako první v této sadě ujal výraznějšího vedení (13:9), ztrátu ale Šternberk smazal při nástupu do koncovky (19:18). Hostující volejbalistky se poprvé v tomto setu ujaly vedení až v úplném závěru (22:23). Domácí hráčky si nedokázaly pohlídat náskok získaný v průběhu setu a podlehly v koncovce 23:25.

Zkrácená pátá sada byla od začátku vypjatá. Brňanky se díky dobré obraně nad sítí ujaly vedení hned ze začátku (5:2). Svůj náskok však ztratily ještě před otočením stran, kdy se Sokolu podařilo srovnat na 7:7. Hostující hráčky se před závěrem páté sady ujaly vedení 10:9, dramaticky finiš však rozhodly zkušenosti domácího týmu a přímý bod kapitánky Novákové, díky které si Šelmy připsaly první domácí vítězství v této sezoně.

„Soupeř byl pro nás velice těžký, ale my jsme se na něj velmi intenzivně připravovali. Domácí dobře přihrávali a bránili, těžko se nám vzdorovalo, ale každopádně jsem rád za bodík, který si odsud odvážíme, a za boj až do posledního konce. Gratuluji vítězkám,“ řekl sokolský kormidelník Jan Drešl.

„Další zápas ve stejném stylu jako ty předchozí. Chvílemi jsme schopni držet nějakou úroveň, ale pak se pravidelně propadáme a dopadne to tak, že nejsme ani schopni řešit hráčsky herní situace a taktické pokyny. Z toho potom vzniká chaos na hřišti. Ještěže tak, že jsme proti dorostenkám, čímž nechci soupeře nijak urazit, uhráli dva body. Hosté nám dali lekci v bojovnosti, obraně v poli, přesnosti a kvalitě servisu,“ chválil protivníka šéf domácí lavičky Ondřej Boula.

Opět brněnský tým, tentokrát Královo Pole, přivítají Šternberanky ve čtvrtek 28. října od 17 hodin ve své hale Ecce Homo v rámci 9. extraligového kola.

VK Šelmy Brno - TJ Sokol Šternberk 3:2 (-16, 22, 21, -23, 15)

Rozhodčí: Nedbálek, Marschner

Čas: 136 minut

Diváků: 150

Brno: Nováková, Pluhařová, Podhrázká, Mikysková, Komárková, Širůčková, libero Chevalierová. Střídaly: Faltínová, Benediktová.

Šternberk: Z. Látalová, Körmendyová, Ramajová, Herdová, Kamidinová, N. Látalová, libero Slavíková. Střídaly: Kořínková, Abendroth, Vyjídáková.