Olomouc nad naše síly, v Českém poháru budeme hrát o bronz

7. 2. 2021

Úvodní semifinále turnaje Final Four Českého poháru volejbalistek proti sobě postavilo týmy Univerzity Palackého Olomouc a Sokola Šternberk. Vysokoškolačky, které v týdnu absolvovaly dlouhou cestu do severopolských Polic a tam tři zápasy Ligy mistryň, se rozjížděly pomalu, nakonec ale podle očekávání zvítězily 3:0. V pondělí se nejprve Šternberanky od 13 hodin střetnou o třetí místo s pražským Olympem a od 16.30 pak VK UP před televizními kamerami vyzve v boji o trofej libereckou Duklu, která si finále vysloužila výhrou nad Pražankami až v tiebreaku.

První dva semifinálové body sice patřily Sokolu, potom už se však začínal rozjíždět favorit (7:4). Olomoučanky navíc při podání své kapitánky Valkové zvýšily na rozdíl sedmi bodů (10:7, 14:7), přestály i snížení soupeře (15:12) a samy šly do dalšího trháku (18:12). Mladý bojovný tým Šternberka se ale znovu dotáhl na rozdíl tří míčů (18:15), pak při servisu Nikoly Látalové vyrovnal (19:19) a dokonce šel sám do vedení (20:21, 21:22). První setbol si však vypracoval daleko zkušenější celek Univerzity Palackého a hned jej přetavil v nejtěsnější výhru 25:23.

A znovu podání olomoucké nahrávačky Valkové předznamenalo vývoj druhé sady (5:1). Vysokoškolačky pak držely dostatečný odstup od protivníka, dokud se s tím nerozhodla něco udělat šestnáctiletá šternberská nahrávačka Abendroth, která do Sokola přišla právě z Olomouce. Po jejích servisech se náskok VK UP smrskl na pouhé dva body (11:5, 11:9), stejně ale vzápětí na druhé straně odpověděla pro změnu exšternberská Kneiflová (14:9). Definitivní úder Sokolkám zasadila podávající Stümpelová (16:13, 20:13). Obhájce trofeje získal druhý set poměrem 25:17 a vedl 2:0.

Začátek třetí části duelu naopak patřil Šternberankám (1:4), vysokoškolačky ovšem velmi rychle otočily na 7:5. Sokol dotahoval těsné vedení Univerzity Palackého, to ale narostlo při servisu Nové (11:10, 14:10). A když ze stavu 18:14 zvýšily Olomoučanky při podání Kneiflové na 22:14, bylo rozhodnuto. Favorit zvítězil ve třetí sadě 25:15 a v celém utkání 3:0.

„Jsem vcelku spokojený s naší předvedenou hrou. V prvním setu jsme Olomouc zaskočili bojovností, soupeř navíc kupil chyby, bohužel jsme v koncovce nedokázali využít nabídnuté šance. V dalších dvou sadách už jsme měli větší bodový odstup, ostudu jsme ale v pohárovém semifinále rozhodně neudělali,“ řekl šternberský trenér Jan Drešl.

„Jsme rádi za vítězství ve třech setech a ušetřené síly do zítřejšího finále. Postup do něj byl samozřejmě naším cílem, nebylo to ale zdaleka tak jednoduché. První set jsme dobře rozehráli, jenže pak jsme polevili na přihrávce a útoku, takže jsme museli koncovku těžce vybojovat. Celkově moc nejsem spokojený s naší hrou, musíme do dalších zápasů víc přidat a být důslednější,“ konstatoval kouč vítězek Petr Zapletal.


VK UP Olomouc - TJ Sokol Šternberk 3:0 (23, 17, 15)

Rozhodčí: Spáčil, Kovář

Čas: 78 minut

Diváků: 0

Olomouc: Valková, Nová, Stümpelová, Pilepičová, Schlegelová, Kneiflová, libera Zilbermanová, Kulová. Střídaly: Šmídová, Lazárková.

Šternberk: Abendroth, Herdová, Kořínková, Wańczyková, N. Látalová, Kamidinová, libero Slavíková. Střídaly: Z. Látalová, Jarošová, Vyjídáková, Dosoudilová.