Sokolky sebraly mistrovi set, na víc to v Brně nestačilo

5. 10. 2024

Druhý zápas v extralize čekal na volejbalistky Sokola Šternberk. Po domácí porážce s VK Šantovka Olomouc UP je čekal další náročný soupeř- úřadující mistr extraligy, Šelmy Brno. Domácí tým vlétl do utkání a vedl 2:0. Šternberk se ale nevzdal a po boji urval třetí set. Ve čtvrtém už si domácí celek vedení pohlídal a vyhrál těsně 25:21 a celý duel 3:1. Od výkonu ve  třetím setu se může Sokol Šternberk odrazit herně dál.

Sokol stejně jako s Olomoucí a v poháru v Přerovu úplně nezachytil začátek, když šly Šelmy do vedení 9:3. Hru Brna řídila výborná nahrávačka Šmídová, Sokol měl potíže se zakončením útoků, smečovala hlavně Straková s V. Pluhařovou, výborně servírovala Brazilka Silva. Kouč Sokola Miroslav Jehlář se snažil reagovat oddechovými časy, ale Šelmy si pro první set kráčely v klidu, vedly 12:4, 17:6 a 19:8. Sokol pak i díky esu Deany Valentové a zlepšené obraně snížil  Sokol na 22:14 z pohledu Šelem, ale Brno nakonec bralo set za vítězství 25:16.

Druhý set vedly domácí 4:3, to už byla na hřišti Agáta Laifrová a těžila z dobrých nahrávek Kláry Dvořáčkové. Pak však úřadovala domácí smečařka Straková a Brno vedlo rázem 9:3. Trenér Jehlář poslal na palubovku univerzálku, Ukrajinku Valerii Dovhoshapko. Šelmy ale dál navyšovaly skóre, nepomohla ani smeč či blok Anny Šotkovské, na bod Šternberka odpověděli domácí třemi. Druhý set byl tak velmi rychlý, domácí jej vyhráli 25:9.

Ve třetí části domácí kouč Vlk poslal na hřiště lavičku, zůstala jen Šmídová s V. Pluhařovou, a vypadalo to chvíli, že Brno i po prostřídání v pohodě set vyhraje, vedlo 9:2. Pak se ale začala v útoku chytat Valeriia Dovhoshapko, na servisu se přidala Eliška Kořínková, v útoku Valentová s Laifrovou a rázem to bylo 11:11 a první time-out si bral trenér domácích. Šmídová pak zase řídila hru, ale na druhé straně začala na bloku úřadovat Laura Holubcová a stále to bylo vyrovnané 16:16. Dvojblok Laifrová s Holubcovou zařídil vedení Sokola 18.16, na hřiště se vrátily Silva, Straková i Benediktová, ale hosté si nechtěli už set nechat vzít. Dva míče uklidila Dovhoshapko a další Laifrová. Za stavu 22:20 si bral oddechový čas Jehlář, další bod přidala opět Dovhoshapko a po snížení Silvy vytloukla bloky domácích Valentová. Setbol byl zde a po síti domácích i set, 25:21 a 2:1.

Ve čtvrtém setu hrála za Brno opět základní sestava, domácí vedli 5:3 a 9:5, Sokol bojoval, ale zkušené domácí hráčky už si dávaly pozor na Dovhoshapko s Laifrovou a Valentovou. Přesto dokázal Sokol dvěma body Holubcové snížit na 17:15, ale domácím se v závěru rozehrála Straková a uklízela všechny míče. Sokol ještě snížil Agátou Laifrovou na 22:19, ale domácí hráčky si už vítězství pohlídaly a vyhrály set 25:21 a celý zápas 3:1.

,,První dva sety jsme hráli zbytečně opatrně a s obrovským respektem k soupeři. Nebyli jsme schopni zvednout hlavu a hrát aspoň z poloviny to, co umíme a normálně bychom hráli někde na turnaji nebo proti slabšímu soupeři. Ve třetím setu nás soupeř pustil do zápasu, když vystřídal zkušené hráčky a my jsme jej vyhráli, ve čtvrtém setu jsme bojovali, zlepšili jsme servis a bylo tam několik dobrých útoků. Soupeři gratuluji k vítězství,” zhodnotil duel trenér Sokola Miroslav Jehlář.

Jak viděl duel domácí trenér Jaroslav Vlk? ,,Byl to první domácí zápas, moc jsme se na něj těšili, máme tři body, první dva sety byly jednoznačné, dominovali jsme ve všech herních činnostech, soupeře jsme k ničemu téměř nepustili. Ve třetím dostala šanci lavička a Šternberk se postavil na nohy, servíroval odvážněji, v útoku mu vyšlo vše, nedělali chyby, my jsme byli trochu pod tlakem v závěrečném setu, což bylo dobré pro další zápasy, abychom si to vyzkoušeli.

V dalším zápase  hraje Sokol Šternberk v sobotu 12. října od 17:00 na domácí palubovce proti TJ Ostrava.

Šelmy Brno – Sokol Šternberk 3:1 (16, 9, - 21, 21)

Rozhodčí: Možnár M., Lobo Machanová O.

Čas: 89 min.

Diváků: 67.

Sestava Šelmy Brno: Šmídová, Silva, Jánská, Straková, Nováková, V. Pluhařová, libero: Píchalová. Střídaly: T. Pluhařová, Boštíková, Benediktová, Matějková.

Sestava Sokol Šternberk: Holubcová, Dvořáčková, Šotkovská, Kořínková, Látalová, Valentová , libero: Brinková, Střídaly: Laifrová, Dovhoshapko.