Sokolky vezou bod z palubovky mistrovského Králova Pole

19. 11. 2023

Na palubovce souseda z tabulky, brněnského Králova Pole, nastoupily volejbalistky Sokola Šternberk k dohrávce 1. kola extraligy. Úřadující šampion duel odložil kvůli svým pohárovým povinnostem v Lize mistryň. V utkání vedli po úvodní sadě hosté, domácí pak otočili, ale Šternberk srovnal stav na 2:2. V tiebreaku pak získalo bod navíc Brno, i když v něm Sokol vedl už 10:7.

Do utkání vstoupil lépe Šternberk, který v jeho úvodu odskočil na 0:4. Královo Pole ale postupně srovnalo na 9:9 a pak se oba týmy začaly přetahovat o každý míč (14:14). Vyrovnaný stav platil i při vstupu do koncovky (19:19), v níž se po bodové sérii propracovaly ke třem setbolům Sokolky, když dva důležité body udělala Cohenová. Brno dokázalo dva setboly odvrátit a po esu Jelínkové přišel timeout hostů (23:24). Po něm následoval přešlap na podání Brňanek, a tak set patřil Šternberku (23:25).

Vyrovnaný souboj pokračoval i v setu s pořadovým číslem dvě (6:6). Mírné vedení se pak přelévalo na obě strany (10:12, 15:13). Houževnatý Šternberk před koncovkou obrátil skóre pro sebe (17:19) a domácí kouč Nezhoda zastavil hru oddechovým časem. V závěru se bojovalo o každý míč. Po dlouhé výměně za stavu 23:23 se k setbolu nakonec probojovaly domácí a po něm díky bodovému bloku Prchalové i k zisku druhé sady (25:23) a srovnání na 1:1.

Ve třetím dějství odskočily královopolské volejbalistky na 8:4 a Šternberk si vzal oddechový čas. Kuníková na servisu setrvávala i poté, a tak po bloku Hrušecké vedlo Brno 10:4. Šternberk však začal z jeho náskoku ukrajovat (12:10) a bodovou šňůru zastavila až úlivka Pelikánové (13:10). Hostující volejbalistky ale trápily Královo Pole dál a před koncovkou se mu několikrát přiblížily na dosah (15:14, 18:17, 20:19), když body skládaly Polky Deptuchová s Kłodovou. Set se tak rozhodoval znovu až v závěru, ve kterém už si KP Šternberk pohlídalo. Za stavu 24:21 proměnila Kuníková ve výhru hned první nabídnutý setbol.

Vzápětí to však byl Šternberk, kdo na Vodově dirigoval hru (0:4), a donutil k timeoutu domácího trenéra. I po něm na hřišti úřadovaly svěřenkyně Miroslava Jehláře (4:10) a ve střední pasáži setu odskočily Brnu až na 8:17. Domácí celek se soupeřkám přibližoval marně, a tak Šternberk vstupoval do koncovky s náskokem sedmi bodů (13:20). Královo Pole pak ale začalo rozdíl přece jen mazat, takže hostující kouč sahal po timeoutech. Ten druhý, který si vzal za stavu 20:22, už dokázal domácí zbrzdit. Set proto nakonec přece jenom patřil Šternberku - přesným útokem ho ukončila Kłodová (21:25).

Zkrácenou hru odstartovaly lépe hostující hráčky (1:3). Za stavu 7:10 však přišel zvrat - Královo Pole podržela dvakrát v útoku Kuníková (9:10) a po bloku Hrušecké byl náskok Šternberka smazaný. Po esu Körmendyové a dalším bloku Hrušecké Brno vedlo 13:10 a konec tiebreaku už si pak pohlídalo (15:11).

„Bohužel se nám ani dnes nevydařil tiebreak, který opakovaně patří vždy našemu soupeři, což je škoda. Gratulujeme Královu Poli, které na domácím hřišti nepolevilo a v dlouhém utkání nakonec zvítězilo,“ litoval ztraceného bodu v pátém setu hostující kouč Miroslav Jehlář.

„Poděkování patří všem divákům, kteří tento zápas vydrželi sledovat až do konce. Pro nás to bylo atypické utkání plné dlouhých výměn a nepříjemných situacích. V první setu jsme doplatili na přechod na Galovky po třech měsících na Mikasách. Nicméně čtvrtý set jsme si zbytečně svou nedůsledností v taktice sami zkomplikovali,“ viděl zápas trenér VK KP Brno Erik Nezhoda.

Ve čtvrtek 23. listopad hraje Sokol Šternberk své utkání 10. ligového kola doma od 17 hodin. Soupeřem mu bude opět brněnské Královo Pole, odveta tedy přijde velmi brzy.

VK Královo Pole Brno - TJ Sokol Šternberk 3:2 (-23, 23, 21, -21, 11)

Rozhodčí: Lenert, Možnár

Čas: 135 minut

Diváků: 150

Brno: Hrušecká, Pelikánová, Jelínková, Körmendyová, Kuníková, Pavlíková, libero Šmardová. Střídaly: Chlupová, Prchalová, Křižanovská, Matějková.

Šternberk: Deptuchová, Laskowská, Kłodová, Weidenthalerová, Cohenová, Kurerová, libero Vyjídáková.