Volejbalistky Šternberka jdou do baráže o udržení extraligy. Cíl je jediný: záchrana!

11. 4. 2024

Velmi dobrou sezonu zažíval letos dlouho tým volejbalistek Sokola Šternberk. Družstvo z nejmenšího extraligového města se drželo na osmé až deváté pozici, doma porazilo finalistu předchozího ročníku Duklu Liberec a vyhrálo i v Olomouci. V prosinci však na sokolský tým začala padat deka, přidaly se ztráty a po Novém roce už Šternberk těžko doloval cenné body. I přes výhru nad mistrem z Brna skončil s 15 body na desátém místě a stejně jako loni jej čeká baráž. Bitva o udržení hraná na tři vítězství začne ve Šternberku v sobotu 13. dubna a soupeřkami domácích volejbalistek budou hráčky VK Madeta České Budějovice.

Jihočeský celek skončil ve skupině A první ligy na druhém místě za Bižuterií Jablonec. V lepší nadstavbové skupině se však umístil až čtvrtý, a tak se pro případnou baráž, do níž se nejlepší klub první ligy musí nejprve přihlásit, počítalo spíše s favorizovaným Hradcem Králové. Než šly Budějovice na Hradec, musely vyřadit ve čtvrtfinále Střešovice, loňského barážového soupeře Šternberanek. To se Jihočeškám podařilo a v semifinále pak Madeta favorizovaný Hradec Králové ve zlatém setu přetlačila a teprve v prvoligovém finále nestačila na jabloneckou Bižuterii. Protože je však klub ze severu Čech rezervou extraligového Liberce, právo vyzvat Šternberk v boji o postup mezi elitu připadlo právě Českým Budějovicím. A ty výzvu přijaly.

Letošní barážové drama začne 13. dubna v 18 hodin v hale Ecce Homo pod šternberským hradem, kde se o den později ve čase od 14.00 uskuteční i první odveta. Následující víkend se minimálně na jeden duel přesune série pro změnu do Českých Budějovic

 

Baráž o extraligu volejbalistek:

TJ Sokol Šternberk - VK Madeta České Budějovice

1. utkání: sobota 13. dubna (18.00, Šternberk)

2. utkání: neděle 14. dubna (14.00, Šternberk)

3. utkání: sobota 20. dubna (17.00, České Budějovice)

případné 4. utkání: neděle 21. dubna (17.00, České Budějovice)

případné 5. utkání: sobota 27. dubna (17.00, Šternberk)

 

Věřím, že nás domácí fanoušci zase podrží, říká trenér Sokola Miroslav Jehlář

Letošní sezona šternberských volejbalistek byla dlouho nadějná, ale v nadstavbě to týmu přestalo jít, přidaly se absence, a nakonec musí i letos Sokol bojovat o extraligovou příslušnost. Že to bude náročné, si uvědomuje i trenér Hanaček: „Budeme určitě chtít využít maximálně domácího prostředí. Vstup do baráže bude velmi důležitý,“ říká před rozhodujícími boji sezony lodivod Sokola Miroslav Jehlář.

 

Jak se připravujete na barážový souboj s Madetou České Budějovice?

Snažíme se připravit maximálně. Bude to totiž velmi těžký soupeř a duel. Madeta hraje bojovný volejbal. Letos máme úzký kádr, takže musíme věřit, že se nikdo nezraní či neonemocní, pak by to bylo ještě náročnější. Budeme určitě chtít využít maximálně domácího prostředí. Vstup do baráže bude určitě také velmi důležitý.

 

Jaký je stav kádru Sokola?

Momentálně jsou všechny hráčky zdravé a trénují. Nebudeme bohužel moci použít blokařku Úradníkovou, která za nás hrála nadstavbu, protože nemá dost odehraných duelů za naše družstvo. Takže budeme hrát na dvě blokařky. Máme jednu nahrávačku, připravena je ale i naše bývalá hráčka Natálka Zemánková, která je s námi v tréninku. Nálada je dobrá, budeme bojovat. My trenéři samozřejmě hledáme cesty, jak soupeře porazit.

 

Co říci o soupeři z Českých Budějovic?

Mají výhodu v tom, že nemají co ztratit. Hrají bojovný volejbal, jsou zvyklé hrát atypické balony, hodně přes kůly. Nesmíme se jejich hře přizpůsobit, a naopak chceme hrát svoji hru. Není to nezdolatelný soupeř, ale určitě má svoje kvality. V semifinále play-off první ligy dokázaly zabojoval proti Hradci Králové, když dokázaly sérii otočit a vyhrát zlatý set. Nesmíme je podcenit.

 

Měli jste dlouhou pauzu po konci nadstavbové části extraligy. Jak jste se připravovali?

Bylo to dlouhé, ale nejprve si hráčky chvíli odpočinuly, doléčily šrámy a pak jsme začali poctivě s přípravou. Tento týden jsme hráli modelový přípravný duel s KP Brno U22, posíleným o hráčky áčka Pelikánovou a Jelínkovou. Byl to duel na sedm setů. Madeta bude rozehraná z play-off první ligy, hráli ještě minulou neděli finále.

 

Na co pozvete domácí fanoušky Sokola Šternberk?

Chceme určitě vyhrát první dva domácí zápasy, to bude velmi důležité. Fanoušci nás drželi celou sezonu, věřím, že nám pomůžou i v té nejtěžší chvíli. Nám letos nestačilo pro vyhnutí se baráži ani 15 bodů, což bych před sezonou řekl, že určitě stačit bude, ale tak to holt je. Měli jsme dost smůlu na zranění a nemoci, rozhodly tři zápasy v nadstavbě, kdy jsme zrovna měli nemocné hráčky, které musely hrát pod antibiotiky. Už se k tomu ale nebudeme vracet, odehráli jsme dobrou extraligovou sezonu a nyní se soutěž budeme snažit jako loni zachránit.