Šternberk sází na talenty. Kádr zůstane prakticky beze změn

2. 6. 2021

Nejmenší město a nejmladší kádr v extralize volejbalistek. Sokol Šternberk sice v uplynulém nedokončeném ročníku nejvyšší domácí soutěže obsadil poslední desáté místo, dokázal však naplňovat svou dlouholetou filosofii - přivádět do ligy mladé nadějné hráčky a nabízet jim možnost posouvat se ve sportovní kariéře výš. K tomu přidal třešničku na dortu v podobě historické účasti skromného klubu ve Final Four Českého poháru. A vypadá to, že dravé mládí, které se na tomto úspěchu podílelo, bude ve šternberském týmu pokračovat i v nadcházejícím soutěžním ročníku.

„V kádru by neměly nastat žádné výraznější změny,“ potvrzuje trenér Sokola Jan Drešl. „Všechny mladé talentované hráčky, které dostaly v minulém soutěžním ročníku šanci ukázat se v extralize žen, zůstávají, a to včetně té nejzkušenější, polské univerzálky Aleksandry Wańczykové,“ doplňuje šternberský kouč.

Toho tak i v nadcházející sezoně čeká výzva v podobě bojů s mnohem staršími a vyzrálejšími kádry ostatních účastníků nejvyšší soutěže. „Je to samozřejmě na jednu stranu velmi náročné, na tu druhou je radost se podílet na tom, jak výkonnost řady hráček jde raketově nahoru. Věřím, že se to projeví právě už v novém soutěžním ročníku, v němž budou holky o rok starší a zkušenější a mohly by být pro naše fanoušky příjemným a pro soupeřky zase nepříjemným překvapením,“ usmívá se Jan Drešl.

Volejbalový Šternberk tak pokračuje ve své filosofii výchovy mladých a talentovaných hráček, kterým dává šanci mezi elitou a vychovává tak třeba i hvězdy blízké budoucnosti. „Od postupu žen do extraligy v roce 2009 působí klub v české nejvyšší soutěži nepřetržitě a může se vedle toho chlubit i skvělou mládeží. Vždyť kadetky Sokola se v nedávné době staly hned dvakrát mistryněmi republiky a našimi mládežnickými týmy prošla mimo jiné i opora současné reprezentace Gabriela Orvošová a další výborné hráčky. Za poněkud nedoceněný považuji i letošní skvělý úspěch seniorského celku v podobě historicky prvního postupu do finálového turnaje Českého poháru. Holky na cestě do něj vyřadily dva extraligové týmy a poté sehrály dvě krásné bitvy s pozdějšími medailisty,“ připomíná Jiří Zemánek, starosta Sokolské župy Olomoucké - Smrčkovy a zastupitel města Šternberk, které je spolu s Olomouckým krajem hlavním partnerem klubu.

Přestože kádr Sokola zůstane i v nové sezoně téměř nezměněn pohromadě, drobné pohyby v něm se přesto nedají ještě vyloučit. „Vnímáme, že desáté ligové místo není pozice, na níž by se družstvo žen chtělo v lize pohybovat. Bude-li k tomu příležitost, dojde ještě k mírnému posílení. Hlavní úlohu by však měly opět mít mladé hráčky, které se ukázaly v uplynulém soutěžním ročníku. Budou to určitě zajímavé příběhy. Osobně jsem třeba zvědavý, zda Zuzka Látalová přijme výzvu svého dvojčete Nikoly a stane se také oporou základní sestavy,“ přemítá Jiří Zemánek.