TOMI - REMONT Cup vyhrál Prostějov, Šternberk skončil šestý

18. 9. 2022

Až zdánlivě nekonečný tiebreak finálového zápasu udělal krásnou sportovní tečku za 34. ročníkem mezinárodního turnaje volejbalistek TOMI - REMONT Cup, který se hrál v olomoucké univerzitní hale jako Memoriál Jiřího Teplého. Z turnajového prvenství se po výhře 23:21 v již zmíněném tiebreaku radovaly hráčky mistrovského Prostějova, druhý skončil pořádající VK UP Olomouc a třetí Olymp Praha. Sokol Šternberk byl šestý, ale zaujal mimo jiné výhrou nad bronzovým Olympem.

„První zápas proti Prostějovu byl z naší strany velmi špatný, na celý tým padla viditelná deka. Proti Olympu to byl naopak více než dobrý výkon a v souboji o páté místo se Šelmami jsme si vyzkoušeli zase jinou variantu sestavy. Soupeř nás sice předčil především zkušenostmi, ale utkání v rámci přípravy na sezonu určitě splnilo svůj účel. Je vidět, že starší hráčky zvládají stresové situace o něco lépe, mladé se ale zase vedle nich mohou učit. V další části přípravy se musíme soustředit hlavně na sehrávání, to bylo zcela jistě znát,“ konstatoval asistent šternberského trenéra Miroslav Jehlář.

Pořadatele turnaje ocenil kouč vítězného Prostějova Miroslav Čada. „Moc se nám tu líbilo, od systému turnaje, přes jeho organizaci až po kvalitu zúčastněných celků, mezi nimiž byly minimální rozdíly. Celkové vítězství mě samozřejmě těší, ale bylo vidět, že v naší hře jsou ještě rezervy, na které se musíme zaměřit,“ míní zkušený trenér.

Letošního TOMI – REMONT Cupu se zúčastnilo celkem šest celků, které byly rozděleny do dvou skupin po třech. Po zápasech ve skupinách se první dva týmy z každé z nich střetly křížem v semifinále a poslední dvě družstva se utkala přímo o pátou příčku. V neděli turnaj vyvrcholil duely o třetí a první místo. Pomyslný bronz bral Olymp Praha díky výhře 3:0 nad francouzským klubem Evreux Volley-Ball a ve finále zdolal Prostějov Univerzitu Palackého 3:2.

Návrat olomouckého turnaje na mezinárodní scénu díky účasti celku z Francie ocenil předseda VK UP Jiří Zemánek. „Chceme lidi hlavně bavit dobrým volejbalem a těší mě, že se nám to podařilo už na našem tradičním turnaji, na který jsme právem pyšní a jenž letos po covidové pauze opět získal mezinárodní punc. Vloni v létě jsme museli obměnit prakticky celý kádr, a protože ne vše fungovalo podle našich představ, letos jsme do něj opět výrazně sáhli. Vyvolalo to určitou nedůvěru fanoušků, která je do jisté míry pochopitelná. Doufám, že holky svými výkony na turnaji domácí fandy alespoň trochu naladily na blížící se sezonu. Nechci do ní zatím předčasně vyhlašovat nějaké cíle, ale chtěl bych především, abychom znovu předváděli dobrý sport a dělali lidem radost,“ přeje si Jiří Zemánek.

Pozitivně hodnotil průběh turnaje a vystoupení svého celku na něm kouč vysokoškolaček Martin Hroch. „Jsem rád, že jsme se sešli kompletní už i s Katkou Körmendyovou ze slovenské reprezentace. Stále je vidět nesouhra týmu, ale také díky odkladu extraligy máme na sehrání dost času. I v průběhu turnaje bylo znát, že holky dosavadní průběh přípravy poctivě odmakaly. Nedostatky tam sice jsou, ale hráčky jedou na sto procent a tým výborně komunikuje. Není to tedy jen na trenérech a bude to do dlouhé a náročné sezony velmi důležité. Co se týká turnaje samotného, samozřejmě je škoda smolné finálové porážky, ale jinak náročné zápasy splnily to, co jsme od nich očekávali, a celkově tuto akci i díky opětovné zahraniční účasti hodnotím jako velmi vydařenou,“ chválil Martin Hroch.


Výsledky TOMI - REMONT Cupu (Memoriálu Jiřího Teplého)


Skupina A

Olomouc - Evreux 3:0 (23, 21, 24)

Evreux - Šelmy 2:3 (21, 16, -17, -17, -11)

Olomouc - Šelmy 3:0 (18, 16, 17)


Skupina B                                               

Šternberk - Prostějov 0:3 (-21, -19, -22)

Olymp - Prostějov 3:1 (15, 10, -23, 12)

Šternberk - Olymp 3:1 (23, -16, 24, 23)


Semifinále

Olomouc - Olymp 3:2 (19, -14, 22, -26, 14)

Evreux - Prostějov 1:3 (-18, 27, -8, -13)


O umístění

finále: Olomouc - Prostějov 2:3 (-17, 24, -27, 16, -21)

o 3. místo: Olymp - Evreux 3:0 (19, 14, 25)

o 5. místo: Šelmy Brno - Šternberk 3:1 (-19, 19, 20, 14)