Úspěšný vstup do baráže: výhra 3:1 i přes nervy v úvodu

15. 4. 2023

Do obávané a vždy ošidné baráže o setrvání v extralize i v jejím následujícím ročníku vstoupily volejbalistky Sokola Šternberk. V souboji na tři vítězné zápasy je jejich soupeřem druhý tým prvoligového pořadí Tatran Střešovice. Úvodní utkání ve Šternberku přineslo dramatickou a napínavou podívanou a výsledkovou obrátku domácích hráček, které přes ztracený první set zvítězily 3:1.

Tatran si právo účasti v baráži vybojoval postupem do finále play-off první ligy, v němž sice podlehl Jablonci, ale protože jeho přemožitel je oficiálním béčkem extraligového Liberce, hrají o příslušnost k elitě právě Střešovice. Ty v úvodním dějství ve Šternberku těžily ze své aktuálně větší rozehranosti, když Sokol nastoupil k ostrému soutěžnímu střetnutí naposledy před měsícem. V polovině prvního setu si při podáních Štindlové a Čičelové vybudovaly sedmibodový náskok (6:8, 6:11, 7:14), a přestože v závěru pohrdly hned čtyřmi setboly (17:24, 21:24) po tom pátém úspěšném a výsledku 21:25 vedly 1:0.

Také ve druhém dějství měly zpočátku navrch zkušené prvoligistky opírající se o hráčky, které ve Střešovicích zažily před více než deseti lety zatím poslední extraligovou éru pražského klubu. Hosté vedli 6:3 a 7:4, Sokol však dokázal otočit (10:8). Dál se bojovalo o každý míč (11:10, 11:13, 13:13), až v koncovce rozhodla o šternberském vyrovnání tříbodová šňůra domácích (20:19, 23:19) a třetí proměněný setbol na 25:22.

Domácí volejbalistky se viditelně uklidnily a na začátku třetí části si při podání Deninové vybudovaly slibný sedmibodový náskok (2:1, 8:1). Střešovice sice bojovaly o vyrovnání (8:5), rozdíl se však stále pohyboval mezi třemi až šesti body. V závěru hostující celek ještě jednou zahrozil (23:17, 23:20), závěr si ale Sokol pohlídal - 25:20 a 2:1.

Šternberanky tlačily i ve čtvrtém setu (2:0, 6:3), v jeho střední pasáži se však skóre několikrát povážlivě zhouplo (13:11, 13:15, 17:15). Osud sady a nakonec i celého utkání se tak naplnil až v koncovce. Domácímu celku se povedlo dvěma body v řadě získat rozhodující náskok (20:18, 22:18) a ten už si uhlídal. Po výsledku 25:21 Sokol dokonal obrat, zvítězil 25:21 a celkově 3:1.

„Zápas jsme si prohráli ve druhém setu, v němž jsme udělali spoustu chyb, navíc domácím rozhodujícím způsobem pomohla výměna nahrávaček. Celkově jsme víc chybovali a nedokázali zužitkovat jednoduché balony,“ hodnotil začátek baráže střešovický kouč Vlastimil Novotný.

„Náš vstup do utkání byl svázaný nervozitou. Měli jsme tristní efektivitu útoku, prakticky jsme nedokázali složit balon. Odevzdávali jsme lehké míče a zkušený protivník toho dokázal využít. Od druhé sady se holky postupně uklidnily, ale pořád se musíme do dalšího zápasu zlepšit, odstranit chyby a přidat na agresivitě,“ konstatoval domácí trenér Jan Drešl.

Druhý barážový duel se uskuteční opět ve šternberské hale Ecce Homo v neděli 16. dubna od 18 hodin.

TJ Sokol Šternberk - TJ Tatran Střešovice 3:1 (-21, 22, 20, 21)

Rozhodčí: Kubinec, Kavala

Čas: 107 minut

Diváků: 110

Šternberk: Přibylová, Deninová, Kořínková, N. Látalová, Z. Látalová, Pjantkovská, libero Chaloupková. Střídaly: Heilbornová, Truksová

Střešovice: Štindlová, Čičelová, Blažek-Černianská, Červenková, Křišťanová, Bendlová, libero Chadimová. Střídaly: Cuřínová, Ceznerová