Ženy Sokola obměňují kádr, první posilou je libero Barbora Chaloupková

7. 6. 2022

Líhní nadějných, zejména českých volejbalistek zůstane i v nadcházející sezoně šternberský Sokol. Také skromný klub z nejmenšího extraligového města se však musí vyrovnat z řadou odchodů a značně obměnit svůj kádr - částečně i díky faktu, že o jeho talentované hráčky je mezi bohatší konkurencí každoročně zájem. První posilou Šternberanek je juniorské reprezentační libero Barbora Chaloupková.

V kádru Sokola zůstávají i pro další soutěžní ročník slovenská nahrávačka Dominika Ramajová, sesterské duo smečařek Zuzana a Nikola Látalovy a další mladé Češky, blokařka Eliška Kořínková a libero Amálie Vyjídáková. Už dříve do Olomouce za většími volejbalovými výzvami vyrazily smečařka Lucia Herdová, libero Tereza Slavíková a blokařka Katarína Körmendyová. Pod šternberským hradem dále nebudou působit ani nahrávačka Bára Abendroth, blokařka Adriani Kamidinová či univerzálka Karin Lazárková.

Za měsíc devatenáctiletá, 169 centimetrů Barbora Chaloupková přichází do Šternberka z Dukly Liberec. V květnu se svou novou spoluhráčkou Zuzanou Látalovou neúspěšně bojovaly s českou reprezentací U21 o postup na mistrovství Evropy této věkové kategorie. Nyní si spolupráci na hřišti vyzkoušejí i v klubovém dresu. Talentovanému liberu jsme položili několik otázek:


Jaké byly tvé volejbalové začátky a jak na ně vzpomínáš?

S volejbalem jsem začínala v Mladé Boleslavi, kde mě maminka přihlásila na nábor v mých asi deseti letech. Přes minivolejbal jsem se o dva roky později dostala do liberecké Dukly, kde jsem strávila následujících sedm let. Už od začátku jsem byla velmi soutěživá a divoká. V tom jsem se možná mohla od ostatních dětí trochu lišit. Dovádění s balonem mě moc bavilo jak rukama, tak také nohama. Před volejbalem jsem vyzkoušela mnoho sportů a jedním z nich byl i fotbal.


Angažmá ve Šternberku je tvé první mimo mateřský klub. Proč jsi se rozhodla právě pro přesun na druhý konec republiky, z českého velkoklubu do malé "rodinné" organizace?

Pro Šternberk jsem se rozhodla především díky pohotové nabídce kontraktu. Trenér mě oslovil již v závěru sezony 2020/2021 s nabídkou, která se mi líbila. Druhým kritériem při rozhodování byl i kolektiv holek, některé z nich dlouhodobě znám.


V klubu působí i hráčky, se kterými se znáš například z české reprezentace. Může ti pomoci, že tu budeš mít známé tváře?

Ano, znám tu například sestry Látalovy, s nimiž se kromě reprezentace pravidelně potkáváme již od kategorie mladších žákyň. Příchod do nového prostředí mi to velmi usnadňuje ve všech směrech a byl to i jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla právě pro Šternberk.


S jakými ambicemi půjdeš do další sezony a co očekáváš od vašeho týmu?

Bude to pro mě první sezona v extralize žen a chtěla bych týmu co nejvíce pomoci a především nasbírat zkušenosti. Uvidíme, jak se sezona bude vyvíjet, nicméně pro mě osobně bude cenná každá účast v zápase a každý vyhraný i prohraný set.


Příští sezonu to bude tvůj první rok působení v české extralize žen. Jak se na tuto příležitost těšíš?

Těším se moc, bude to nová výzva, nový volejbal a především drahocenné zkušenosti.


Co považuješ za své volejbalové přednosti a co naopak vnímáš jako své slabiny?

Mojí největší předností je komunikace, což je pro povahu libera důležitá vlastnost. Za slabiny bych označila nezkušenost.


Co ráda děláš ve svém volném čase a jak plánuješ strávit prázdniny před začátkem přípravy?

Ve volném čase ráda sportuju, od fotbalu přes tenis až po jakékoliv aktivity spojené s pohybem. V létě trávím čas především s přáteli, na které není během sezony moc času. Beachvolejbal a antukové turnaje jsou také mojí oblíbenou náplní léta.


Máš nějaký svůj volejbalový vzor?

Volejbalový vzor nemám. Chci být pro sebe vlastním vzorem.