Příprava Sokola Šternberk před novou sezonou: na vítězné vlně jedou ženy i dorostenky

12. 9. 2019

Jako noc a den se od sebe v uplynulé sezoně lišily výsledky ženského a dorosteneckých týmů volejbalového Sokola Šternberk. Zatímco ženy musely o svou příslušnost k extraligové elitě bojovat do poslední chvíle v baráži, šternberské mládežnice opět prokázaly, že dlouhodobě patří k tuzemské špičce a mimo jiné získaly Český pohár juniorek a kadetek. Na prahu nové sezony a po velké obměně kádru seniorského družstva to však v přípravných kláních šlape jak ženám, tak i dorosteneckým týmům.

První přípravný dvojzápas na blížící se extraligovou premiéru podstoupil značně pozměněný tým šternberského Sokola poslední srpnovou sobotu proti čtvrtému celku minulého ročníku slovenské nejvyšší soutěže Novému Mestu nad Váhom. Hanačky na Slovensku zvítězily dvakrát shodně 3:1, když k oběma výhrám přispěla sestava ve složení Gogová, Karabinovičová, Schandlová, Sifferlenová, Látalová, Kofieová, Kneiflová a libero Zilbermanová.

Stejný tým posílený ještě o mladou nahrávačku Dosoudilovou se o týden později představil na mezinárodním turnaji v Bratislavě hraném pod názvem Slávia EU Cup 2019 o Pohár rektora Ekonomické univerzity Bratislava. Na akci pořádané domácím úřadujícím mistrem Slovenska se Šternberk nejprve utkal s maďarským RK Jaszberenyi hrajícím evropský pohár CEV. „Soupeřky dorazily do Bratislavy později a hned z autobusu musely nastoupit k utkání. Nám se je navíc díky koncentrovanému výkonu podařilo zaskočit a výsledkem byla naše výhra 3:0,“ těšilo kouče Sokolek Jana Drešla. Jeho svěřenkyně navíc vzápětí stvrdily skvělý vstup do turnaje výhrou 3:1 nad domácí Slávií EU Bratislava, přestože v duelu ztratily hned úvodní sadu.

O den později předvedly rozjeté Šternberanky ještě velkolepější obrat proti rakouskému zástupci ve Středoevropské lize MEVZA Sokolu Post Niederösterreich. Přestože prohrávaly už 0:2, nakonec vydřely vítězství 3:2, díky němuž se mohly těšit na turnajové finále proti rovněž dosud neporaženému Královu Poli Brno. „Přestože šlo o bitvu o prvenství, rozhodl jsem se postavit do základní sestavy mladičkou Nikolu Látalovou, která ještě před třemi měsíci hrála v kategorii žákyň, a nahrávku jsem svěřil rovněž mladé Denise Dosoudilové. Brno nás hned od začátku tlačilo agresivním servisem a s náskokem šesti bodů ovládlo první sadu. Holky však nápor soupeřek zvládly a další dva sety získaly ve svůj prospěch. Dramatická čtvrtá sada však vyšla úspěšně pro Brno a musel rozhodnout tiebreak. V něm všechna děvčata bojovala o každý bod a šla si pro výhru, kterou nakonec získala nejtěsnějším poměrem 15:13,“ popsal finálový zápas Drešl. Celkový triumf jeho celku ještě podtrhlo závěrečné vyhlášení šternberské Zilbermanové nejlepším liberem a Kofieové blokařkou turnaje.

Úspěchy sokolských žen zatím kopírují také mládežnické výběry Šternberka. Ty zahájily přípravné období vítězstvím na turnaji v Kojetíně a třetím místem na antukovém podniku

v Raškovicích u Frýdku-Místku. V olomoucké hale se následně šternberské juniorky staly moravskými přebornicemi České obce sokolské a jejich kolegyně z družstva kadetek obsadily v konkurenci o kategorii starších dívek pátou příčku. Vítězné tažení dorosteneckých celků z nejmenšího ligového města završil na začátku září v Národním sportovním centru v Prostějově, kde juniorky i kadetky Šternberka zvítězily v obou svých kategoriích, a to v silné konkurenci domácího celku, Sokola Frýdek-Místek, Olympu Praha, a Dukly Liberec.