Baráž o extraligu začíná. Vyzyvatelem Sokola jsou Střešovice

11. 4. 2023

Jediný extraligový zápas (nepočítáme-li kontumační výhru nad Dniprem) dokázaly dovést v aktuální sezoně volejbalistky Sokola Šternberk do vítězného konce. Bylo z toho logicky poslední desáté místo v pořadí nejvyšší domácí soutěži a po covidové nesestupové epoše krutá baráž o příslušnost k volejbalové elitě i v příštím ročníku. Barážová bitva hraná na tři vítězství začne ve Šternberku v sobotu 15. dubna od 18 hodin a soupeřkami domácích volejbalistek budou hráčky Tatranu Střešovice.

Kdysi vcelku pravidelný extraligový účastník z pražské čtvrti Střešovice se už více než deset let pohybuje na špici prvoligové soutěže. V její lepší nadstavbové skupině však letos skončil až třetí, a tak se pro případnou baráž, do níž se nejlepší klub první ligy musí nejprve přihlásit, počítalo spíše s favorizovanými Dobřichovicemi. Ty ale skončily už ve čtvrtfinále play-off druhé nejvyšší soutěže, zatímco Tatran nejprve vyřadil v pražském derby Žižkov, v semifinále si poradil s béčkem Prostějova a teprve v prvoligovém finále nestačil na jabloneckou Bižuterii. Protože však klub ze severu Čech je rezervou extraligového Liberce, právo vyzvat Šternberk v boji o postup mezi elitu připadlo právě Střešovicím. A ty složily potřebné garance a výzvu přijaly.

Oba celky už se přitom o extraligu střetly v sezoně 2010/11. Tehdy byla prolínací soutěž tříčlenná a Sokol i Tatran na jejím konci slavily udržení mezi elitou, o níž marně usiloval i tým SG LD Brno. Zatím poslední šternberská zkušenost s baráží je z roku 2019, kdy tým z nejmenšího ligového města přemohl v sokolském derby hladce 3:0 již zmíněné Dobřichovice. Letošní barážové drama začne 15. dubna v 18 hodin v hale Ecce Homo pod šternberským hradem, kde se o den později ve stejném čase uskuteční i první odveta. Následující víkend se minimálně na jeden duel přesune série pro změnu nad hrad pražský do Střešovic.

 

Baráž o extraligu volejbalistek TJ Sokol Šternberk - TJ Tatran Střešovice

1. utkání: sobota 15. dubna (18.00, Šternberk)

2. utkání: neděle 16. dubna (18.00, Šternberk)

3. utkání: sobota 22. dubna (17.00, Praha)

případné 4. utkání: neděle 23. dubna (17.00, Praha)

případné 5. utkání: sobota 29. dubna (18.30, Šternberk)

 

Jan Drešl: Náš tým si na Střešovice věří

V celé extraligové sezoně neměl on ani jeho tým příliš mnoho důvodů k oslavám. Jediné dvoubodové vítězství nad Ostravou a dvě ztracené pětisetové bitvy se silným Olympem na lepší než desáté, tedy poslední místo (nepočítáme-li hosta z ukrajinského Dnipra) nestačily. Přesto trenér Sokola Šternberk Jan Drešl zůstává před rozhodující záchranářskou bitvou proti Tatranu Střešovice optimistou. „Věřím, že extraligovou příslušnost obhájíme,“ vyhlašuje kouč z malé, ale již tradiční moravské bašty ženského volejbalu.

 

Jak moc ošidný je barážový souboj o záchranu s prvoligovým soupeřem?

Určitě je to pro nás nepříjemná záležitost, ale považuji to za vyvrcholení sezony a věřím, že v něm obhájíme extraligovou příslušnost. V systému na tři vítězná utkání jde určitě o férový souboj, v němž vyhraje lepší tým.


Jak moc překvapivé je, že se do baráže probojovaly právě Střešovice?

Mají letos dobře poskládaný tým složený ze zkušených hráček. V play-off první ligy hladce prošli přes Žižkov, vyrovnanější už byl souboj s béčkem Prostějova a až ve finále podlehli Bižuterii Jablonec.


Máte o protivníkovi a jeho hře podrobnější zprávy?

Viděl jsem všechny finálové zápasy první ligy a naším cílem bude primárně zatlačit soupeře servisem. Naše kapitánka Bára Chaloupková dokonce hrála jeden zápas proti Střešovicím ve finálovém souboji, v němž nastoupila za Bižuterii.


Poslední ligový zápas jste odehráli téměř před měsícem, 16. března. Je taková dlouhá pauza výhodou, nebo naopak?

Z měsíčního herního výpadku nemám vůbec radost, ale podařilo se nám zahrát si přátelský zápas s Prostějovem a snažíme se častěji na tréninku dohrávat, aby děvčata byla neustále připravena. V tomto týdnu jsme domluveni s týmem Olomouce na společných trénincích a zahrajeme si i nějaký sety.


V jakém aktuálním rozpoložení je váš tým? Máte nějaké absence?

Odchody nás postihly už v průběhu sezony, ale všechny děvčata, co zůstala v našem kádru, jsou v plném nasazení. Naštěstí nemáme žádná zranění a doufám, že tomu tak i zůstane.


V baráži začínáte dvakrát doma, třetí a případný čtvrtý zápas se hraje na palubovce soupeře. Může to být pro vás výhodou?

Začínat dvakrát doma je určitě výhodou a v případě úspěšných zápasů to může být i velmi silná psychická vzpruha. Náš tým si na Střešovice věří a v soubojích s nimi chceme jít nekompromisně za výhrou.


Jak moc důležitá bude podpora diváků?

Divácká pomoc je vždy důležitá a pomáhá všem hráčkám k lepšímu výkonu. Proto bych chtěl požádat naše diváky o podporu a pozvat je na naše domácí zápasy.