Čtyřsetové derby skončilo výhrou Olomouce

8. 12. 2022

V dohrávaném 2. kole extraligy přivítaly volejbalistky Sokola Šternberk tým Univerzity Palackého Olomouc. Hostující vysokoškolačky měly sice ve třetí sadě mečbol, nakonec ale musely o očekávané tři body a výhru 3:1 bojovat celé čtyři sety.

V tom úvodním se oba týmy zpočátku střídaly v těsném vedení, jako první více odskočily hostující Olomoučanky (9:10, 9:14). Mladý domácí tým už přes veškerou snahu (15:21, 17:21, 18:24, 21:24) ztrátu nedohnal a prohrál 21:25.

Druhé dějství se naopak rozhodlo už prakticky v úvodu, kdy univerzita při podání Rajlićové utekla na rozdíl osmi bodů (3:3, 3:11), v koncovce se sice její náskok smrskl na polovinu (17:21), ale další bodová šňůra podpořená dvěma závěrečnými esy Šepeĺové znamenala výsledek 17:25 a stav 0:2.

Pořádnou divočinu nabídla koncovka dlouho vyrovnané třetí sady. Z vedení Šternberka 16:14 to bylo po servisech Galvãové 16:20 a zdálo se, že se zápas chýlí k rychlému konci. Jenže na druhé straně nejprve podobně odpověděla nahrávačka Zemánková (19:20) a další minišňůra na podání Kořínkové dokonce znamenala vedení Sokola 23:22. Favorit se za stavu 23:24 ještě dostal k mečbolu, servírující Nikola Látalová ale setbolovým esem výsledek setu dokonale překlopila - 26:24 a 1:2.

Jenže po dílčím úspěchu přišlo jako už po několikáté šternberské vystřízlivění (5:4, 5:8, 7:9, 7:12). Stav 9:18 už byl pro domácí celek kritický a nic na tom nezměnila ani dílčí korekce (13:21, 16:21). Po výsledku 19:25 bylo hotovo a Olomouc si odváží ze Šternberka výhru 3:1 a tři body.

„První dva sety jsme přesně plnili pokyny a družstvo hrálo koncentrovaně a přesně. Tam tomu není co vytknout. Bohužel do třetího setu jsme polevili v agresivitě a hlavně v obraně na bloku. Nechali jsme soupeře hrát, náš výkon byl strašně falešný. Za domácí hrála výborně Barča Chloupková, celkově jejich tým podal od třetího setu bojovný výkon. Nám právě to bohužel scházelo. Rozhodně jsem čekal víc od naší univerzálky, která se utkáním protrápila. Pro nás to byla příprava na konec roku, který bude hodně náročný, a já věřím, že náš výkon ve třetím setu pro nás bude varování do dalších utkání.,“ zůstal kritický kouč VK UP Martin Hroch.

„V prvním setu soupeřky předváděly agresivnější hru ve všech činnostech. Ve druhé sadě jsme se trošku zvedli a třetí jsme získali po bojovném výkonu. Máme v týmu novou nahrávačku pouhé dva týdny a družstvo se stále ještě sehrává,“ konstatoval asistent domácího trenéra Miroslav Jehlář.

V sobotu 10. prosince čeká univerzitu od 17 hodin domácí zápas 15. extraligového kola proti ukrajinskému týmu Prometey Dnipro. Šternberanky mají volný los a hrát budou až v sobotu 17. prosince rovněž od pěti odpoledne doma v rámci 16. kola s Olympem Praha.

TJ Sokol Šternberk - VK UP Olomouc 1:3 (-21, -17, 24, -19)

Rozhodčí: Trumpeš, Kavala

Čas: 98 minut

Diváků: 100

Šternberk: Zemánková, Weidenthalerová, Kořínková, Kočetková, Z. Látalová, Pjantkovská, libero Deninová. Střídaly: N. Látalová, Chaloupková

Olomouc: Šepeĺová, Kneiflová, Rajlićová, Borovcová, Körmendyová, Galvãová, libero Slavíková. Střídaly: Kulová, Tinklová, Moscická